Korai váci kocsmanevek. Tetves, Sírbolt, Fehér Ló, Szöglágyító…

2019 május 14. | Szerző: |

…” Idézzük fel ama régebbi váci kocsmák neveit, melyekben ezen a napon különösen mulatoztak a régebbi városlakók.
Első kocsmánk neve: Tetves, A Hajnik Pát utcában működött. Nevét azért kapta, mert törzsvendégei rábizonyították a tulajdonosra, hogy a bort Duna-vízzel keveri. Akkor még Vácott nem volt közmű, a Lajttal szállított dunai víz volt a legolcsóbb.
Volt olyan csárda, mai a keresztségben a Sírbolt nevet kapta. Az Erdős-féle házban székelt, a mai Diadal téren, szemben az alsóvárosi temetővel. Az elnevezés érthető: még akkor szokásban volt a halotti tor.
A régi budapesti főúton haladva találták az italozók a Taknyosné vendéglőt: az ott ítzézgető vendégek bizonyos higiéniai követelmények elmaradását kifogásolták. Ezen az úton volt még, a mai Burgundia utcával szemben, a Zsibbasztó: mivel talponálló kocsmaként működött, a betérőnek hamar elzsibbadt a lába.
A nagy és kis Sörházak bérlője, váltakozó szerencsével, a váci kocsmák nagyasszonya volt, a Libásné, a Jelenffyek nemzetségéből:
A felsővárosban állt a hires Fehér Ló vendéglő, mely beszálló kocsmaként működött. Úgy festett, mint egy perzsiai karavánszeráj. A kisváciak 1933-ban lebontották, és közadakozásból, akkori elnevezéssel, kultúrházat építettek oda, amit köznyelven Kakasnak hívnak.
FOLYTATVA A SORT, a volt Szt. István téren találtuk a Szöglágyító Vendéglőt, ahol egyszer-egyszer a kocsmárosasszony, mint Petőfi Szerelmes Erzsókja, hajnalig is mulatott a vendégekkel.
A vendégmarasztalók sorából megemlítjük a leghíresebbet, a Drótos Kaszinót, az egykori Kalencsik vendégtől, a mai postaépülettel szemben. Törzsvendégei kóbor drótosok, ószeresek, nyúlbőrkereskedők, cenzárok, üvegezők voltak. A kocsma ónból készült tányérjait, evőeszközeit, borivó kupáit az asztalokhoz drótozták — innen a név. Itt született az üveges rím: Gyúrom a gittet, iszom a pintet?”
A mai Kossuth utcában volt az egyedüli tornyos vendéglő Vácott. A neve nem lehetett más: Tornyos. Ma is áll, karbantartva,lakókkal.
Meg kell emlékeznünk a Schwerer Bernát-féle vendéglőről is, a volt Honvéd utcában. A tulajdonos szerette a fehérnépet. Egyet-kettőt feleségül is vett, többel alkalmi házasságot kötött. Amikor az egyik, a legfiatalabb elhagyta, mint az ifjú Werther, verset írt, de a kocsma ablakára: „Újból legény lett a Berci!…” Külön figyelmet érdemel a Zuho vendéglő, a Rádi úton. Itt, vívmányként, szekrényes verkli működött. Csak úgy kezdte el a dalát, ha a mulatozó jókedvében nagyot rávágott, amolyan zuhomódra.
Az újabb nemzedék is találékony a kocsmák elnevezésében. Közismert a vasút menti mély árok, a Gödör. Időző vasutasok szórakozóhelye volt. Ma klub és könyvtár működik a helyén.
Nemrég szűnt meg a Lordok Háza, korábban a Három tetű elnevezés illette. Ma helyén ételbár van. A mai iszogató váciak kedvenc találkozó helye a régi tulajdonosról elnevezett Bözsi Néni, Zrínyi utca sarkán. A név meghatározó. A keresgélő idegent a felsővárosiak úgy igazítják el, hogy Bözsi Nénitől ere, vagy arra!
A TALÁLÓ KOCSMANEVEKET egy idős vácitól hallottam, többnek működését magam is láttam. ”

Petövári Gyula
1977 Váci Napló

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Ferenc Willányi says:

    Bözsi néni,Petövári Gyula,Váci híradás…Fenyő András világválogatott kézilabdás, és a rengeteg vele elfogyasztott málnásfröccs..Fehér Galamb étterem,és az akkori társaság, Kovács Gyuri és barátai..( 70-es évek közepén )


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Legutóbbi bejegyzések

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!